انواع روش های جراحی بسته دیسک کمر و درمان کمر درد

انواع روش های جراحی بسته دیسک کمر و درمان کمر درد

 

فتق دیسک کمر

 

جراحی بسته دیسک کمر

کمر درد و دیسک کمر یکی از مشکلات رایج است که بیشتر مردم در سرتاسر جهان به آن مبتلا هستند. نشستن به مدت طولانی ، ورزش نکردن ، وجود عادت های ناسالم در محیط شغلی از جمله مهم ترین عوامل بروز کمردرد و دیسک کمر به شمار می روند . به طور معمول، کمر درد با مصرف دارو یا انجام ورزش های مخصوص بر طرف می شود. فقط در مواردی که روش های غیر تهاجمی یاد شده بر کاهش درد بیمار تاثیری نداشته باشد و فعالیت های روزانه وی را مختل کند می توان به انجام عمل جراحی متوسل شد . جراحی کمر به منظور درمان کمر دردهای شدید و طولانی توصیه می شود . پزشکان زمانی روش جراحی را برای کمر درد پیشنهاد می کنند که بیمار پس از چند ماه استفاده از روش های درمانی غیر جراحی نتیجه مطلوبی نگرفته باشد و همچنان از وجود درد در ناحیه کمر رنج ببرد . روش های جراحی بسته دیسک کمر متنوع است و بر اساس وضعیت و شرایط خاص هر بیمار انتخاب می شود. رایج ترین روش های جراحی بسته دیسک کمر عبارتند از :

جراحی بسته با لیزر (PLDD)

لیزر دستگاهی است که نوعی انرژی نوری تولید می‌کند. لیزرهای جراحی عموماً برای جدا کردن و حذف کردن بافت‌های غیرطبیعی و ناخواسته مورداستفاده قرار می‌گیرند. همان لحظه که بافت‌های تحت تأثیر نور لیزر را جذب می‌کنند، نور تبدیل به گرما می‌شود. هنگامی‌که بافت گرم می‌شود، بخار می‌شود. در نتیجه بافت بیرون زده دیسک، بسمت داخل جمع می شود.

تزریق فاست

تزریق مفصلی فاست نوعی تزریق استروئیدی ضدالتهاب در مفاصل فاست است ( مانند دگزا متازون یا تریامسینولون) و نوعی روش تسکینی-درمانی محسوب می‌شود. مفاصل فاست ، که به‌عنوان مفاصل زیگاپوفیشیال شناخته می‌شوند، قسمتی از چارچوب استخوانی ستون فقرات هستند. برای مفاصل فاست پایینی پشت (کمر)، الگوی درد معمولاً در پایین کمر رخ می‌دهد و این درد در سراسر پایین کمر، کمی پایین‌تر از پشت باسن و بالای ران پخش می‌شود.

اوزون تراپی (اوزون درمانی)

اوزون تراپی در درمان دیسک کمر یک روش منسوخ شده است که امروزه در آمریکا و بسیاری از کشورها منجمله ایران و طبق دستورالعمل وزارت بهداشت ممنوع است. 

تزریق اپیدورال استروید

تزریق اپیدورال استروید یک روش درمان بسته دیسک است و می‌تواند کمک کند تا درد ناحیه گردن، بازو، پا که توسط اعصاب نخاعی ملتهب به وجود می‌آید، از بین برود. تزریق اپیدورال استروید را می‌توان برای از بین بردن درد ناشی از تنگی کانال ستون فقرات، اسپاندیلولیستزیس یا بیرون زدگی دیسک کمر استفاده کرد.

تزریق ترنسفورامینال

تزریق ترنسفورمینال یک تزریق از استروئید با مدت ماندگاری بالا است که در فورامن های ستون فقرات یعنی جایی که ریشه‌های اعصاب وجود دارند، انجام می‌شود و باعث کاهش دردهای انتشار یافته به اندام ها میشود.

تزریق دیسکوژل

دیسکوژل یک نوع ژل مخصوص است که توسط یک سوزن ظریف به دیسک تزریق می‌شود. با توجه به ناحیه‌ای که دیسک کمر در آن قرار دارد می‌توان از روش‌های متفاوت برای این کار استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال در موارد گردنی تزریق از سمت قدامی و برای موارد سمت سینه و کمر تزریق از مناطق خلفی انجام می‌شود.